Nowa tapeta historyczna na maj!

„Miesiąc z Muzeum” - czyli jak sprawić, by “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem towarzyszyły nam codziennie? Tematem przewodnim, na jaki zdecydowaliśmy się w 2017 roku są zwierzęta - także fantastyczne, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na MAJ zaproponowaliśmy Wam dwa ptaki - PELIKANA oraz ŁABĘDZIA z kafli gotyckich. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

PELIKAN [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Według starożytnych legend pelikan karmi swoje młode własną krwią. To symbol ofiarności i poświęcenia. W chrześcijańskiej sztuce      średniowiecza, pelikan uważany był za symbol Chrystusa i Eucharystii. Przedstawiano go na krucyfiksach, portalach kościelnych i sprzętach liturgicznych. Obecnie pelikan kojarzony jest honorowym krwiodawstwem. Połączenie wizerunku pelikana karmiącego młode własną krwią wraz z łacińską sentencją HOMO HOMINI (człowiek człowiekowi) oddaje ideę niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. _______________________________________________________________
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z pelikanem karmiącym pisklęta na drzewie, 2 ćw. XV w.

Do wyboru był jeszcze łabędź...

Indoeuropejskie pochodzenie wyrazu „łabędź" wywodzi się od słowa „biały". Jako symbol czystości i doskonałości często stawał się inspiracją dla poetów, filozofów i psychoanalityków. Odzwierciedla odwagę, szlachetność, elegancję, piękno. Swej urodzie zawdzięcza opinię, że jest ptakiem Apollina. Przysłowiowy łabędzi śpiew uchodził za pieśń śmierci. Życie i jego koniec to także temat słynnego baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”. Muzyka, taniec i mroczna opowieść o miłości….z łabędziem w tle.
_______________________________________________________________
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z Herbem Łabędź, 2 ćwierć XV wieku.

#tapeta #kalendarz #maj #kafle #gotyckie