II wystawa plastyków gnieźnieńskich XX wieku

wystawa czasowa | czas trwania: 25 listopada 2014 - 29 marca 2015

Wystawa nawiązywała do wydarzenia, które miało miejsce w październiku 1945 roku. Wówczas to zorganizowano w Gnieźnie pierwszą ekspozycję miejscowych plastyków. To wydarzenie sprzed prawie siedemdziesięciu lat stało się pretekstem do zorganizowania ekspozycji zatytułowanej II wystawa plastyków gnieźnieńskich XX wieku.

W scenariuszu ujęto artystów urodzonych w Gnieźnie i najbliższej okolicy, legitymujących się świadectwem ukończenia liceum plastycznego lub dyplomem wyższej uczelni artystycznej. W wyniku poszukiwań powstał katalog obejmujący 52 plastyków, z których 25 posiada gnieźnieńskie korzenie. Wystawa prezentuje prace 43 artystów. Składa się z ponad 150 dzieł wykonanych w różnych technikach plastycznych: malarstwo, akwarela, pastel, rysunek, grafika, rzeźba, tkanina i instalacja.

Wystawa była próbą przedstawienia różnorodnych działań artystycznych kilku pokoleń oraz konfrontacją ich osiągnięć twórczych. Przybliżała różne postawy wobec świata, uznanych wartości i konwencji. Artyści sięgali nie tylko do dawnych technik i stylistyk, ale też wykorzystywali do własnych potrzeb najnowsze możliwości współczesnej techniki. Wystawa była przeglądem, konstrukcją fragmentaryczną i nie posiadała charakteru wartościującego.

Zaprezentowane na wystawie prace pochodziły ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz kolekcji Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jednak zdecydowaną większość prac udostępnili sami artyści lub ich rodziny.

Gnieźnieńska ekspozycja miała przywołać z niepamięci nazwiska artystów zapomnianych. Przypomnieć znanych i przedstawić nieznanych. II Wystawa Plastyków Gnieźnieńskich była swoistym ukłonem w stronę twórców i społeczeństwa.

kurator wystawy:   Elżbieta Kowalska
oprawa plastyczna: Izabella Rybacka

plakat (PDF)

katalog wystawy