Nowa tapeta historyczna na luty!

JELEŃ - grafika na podstawie kafla gotyckiego z biegnącym jeleniem, 2 ćw. XV w.

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy w styczniu 2016 r. akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat mogł stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze!  W tym roku proponujemy nową odsłonę tej akcji. Wciąż będą nam towarzyszyć “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem. Teraz jednak ich tematem przewodnim będą zwierzęta - także fantastyczne, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na STYCZEŃ zaproponowaliśmy Wam istoty związane z żywiołem wody - JELENIA oraz NIEDŹWIEDZIA z kafli gotyckich. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Jeleń [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Już w jaskiniach z epoki kamiennej znajdują się malowidła przedstawiające jelenie. Charakterystyczne poroże wiązano z rozłożystymi konarami drzew (alegoria życia człowieka). Jeleń był w wielu kulturach i epokach symbolem płodności, duchowego wzrostu i zasady, śmierci i ponownych narodzin. Rogi jelenia, ze względu na ich kształt, jawiły się wielu ludom jako promienie światła i ognia. Jelenia traktowano jako zwierzę solarne lub pośrednika między niebem a ziemią.
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z biegnącym jeleniem, 2 ćw. XV w.

Do wyboru był jeszcze niedźwiedź:

Niedźwiedź to jedno z najstarszych zwierząt symbolicznych. Dziś kojarzymy go z najmilszymi wspomnieniami z dzieciństwa: miś pluszowy - ukochana zabawka do tulenia. W dawnych cywilizacjach uważany był za symbol lunarny. Zakopując się na zimę w tzw. gawrze, pojawiał się dopiero na wiosnę. W kulturze chrześcijańskiej, niedźwiedzia uważano za symbol zła, okrucieństwa, występku i diabła. Niedźwiedzie to także wyraźny symbol siły, wytrwałości i odwagi.
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z Herbem Zadora, XV w.

#tapeta #kafle #kolekcja #kafle