Nowa tapeta historyczna na styczeń!

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy w styczniu 2016 r. akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat mogł stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze!  W tym roku proponujemy nową odsłonę tej akcji. Wciąż będą nam towarzyszyć “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem. Teraz jednak ich tematem przewodnim będą zwierzęta - także fantastyczne, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na STYCZEŃ zaproponowaliśmy Wam istoty związane z żywiołem wody - RYBY oraz SYRENĘ z kafli gotyckich. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Syrena [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Mityczna kobieta-ryba lub też kobieta-ptak. Dawniej przedstawiano je w literaturze jako niebezpieczne femme fatale. Nie wszystkie były tak miłe jak disneyowska ARIELKA. Uważano, że ich śpiew – jak morze piękny i groźny zarazem – doprowadzał marynarzy do szaleństwa i zguby. Syreny odzwierciedlają POKUSY, które czyhają na człowieka w życiu. Czyli wszystko to, z czym pragniemy walczyć robiąc solenne postanowienia noworoczne.
SYRENA na grafice pochodzi z kafla gotyckiego (3 ćw. XV w.) – syrena dwuogonowa z koroną na głowie.

Zdjęcie użytkownika Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Do wyboru były jeszcze ryby:

Symbol chrztu, obfitości, odrodzenia, ale także narodzin, wolności, mądrości, czy płodności. Tradycja podawania ryby jako wigilijnej potrawy narodziła się bardzo dawno temu i związana jest oczywiście z początkiem chrześcijaństwa. Ryba to symbol Jezusa Chrystusa i pierwszych chrześcijan. Aby w nowym roku zapanował spokój – ryba musi znaleźć się na wigilijnym stole na znak chrztu, zmartwychwstania i nieśmiertelności Chrystusa.
Ryby na grafice pochodzą z kafla gotyckiego (3 ćw. XV w.) – herb Korczbok.

Zdjęcie użytkownika Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

#tapeta #zwierzęta #średniowiecze #kafle