Obraz życia. Malarstwo polskie od 1946 roku do dzisiaj

Wystawa czasowa | czas trwania: 31 kwietnia - 2 września 2007 r.

Wystawa "Obraz życia" była wyborem ponad 150 obrazów 78 artystów zakładającym ukazanie życia codziennego w zmieniających się polskich realiach od lat 40. XX do początku XXI wieku.

Ta niezwykle atrakcyjna wizualnie propozycja pozwalała poprzez swoją tematykę związaną z rzeczywistością i otoczeniem życia w Polsce zwrócić uwagę sztukę współczesną i na odwrót: poprzez sztukę współczesną, pozwalała dotknąć problematyki codziennego życia o treści rozpiętej między prywatnością a odniesieniami do spraw publicznych.

Układ chronologiczny prac prezentowanych na ekspozycji (w podziale na części odpowiadające zasadniczo kolejnym dekadom ostatniego sześćdziesięciolecia) w pewnym stopniu pozwala poddać refleksji zmieniającą się obyczajowość, realia i atmosferę dnia powszedniego w Polsce. Wartość artystyczną obrazów zebranych na wystawie określa to, w jaki sposób, jakimi środkami, twórcy zmierzyli się z tematyką, której źródłem i inspiracją są realia, z którymi mają do czynienia na co dzień. Malarskie metody notowania realności były i są rozmaite. W przypadku sztuki przedmiotowej, nieabstrakcyjnej, dodatkowe znaczenie ma stosunek artystów do konwencji przedstawiania. A jednak niektóre dzieła na hasło: obraz życia, odpowiadają szybciej niż inne.

Obrazy prezentowane na wystawie wypożyczone były z najważniejszych krajowych zbiorów muzealnych: Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz z prywatnej Kolekcji Pakoskiej i od artystów.

kurator wystawy: Dariusz Stryniak

_________________________________________________________________________________________________________________

Artyści zaprezentowani na wystawie:

ELŻBIETA AREND-SOBOCKA
MIŁOSZ BENEDYKTYNOWICZ