”Fyrtel” - II Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna

Gnieźnieński zespół grodowy X-XI w. - znajdował się na wzniesieniu zwanym obecnie Wzgórzem Lecha. Dziś stoi tu katedra.

Za nami kolejna edycja festiwalu "FYRTEL", który jest promocją dziedzictwa kulturowego Gniezna. W programie znalazły się wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty. Zapraszamy do zapoznania się z programem poniżej.

Jako partnerzy tego wydarzenia rozpoczęliśmy "FYRTEL" już 17 listopada o godz. 17.00 wykładem "Gniezno - stolicą, ale jaką?". Jakub Magrian (pracownia archeologiczna MPPP w Gnieźnie) oraz Tomasz Sawicki (Zastępca Dyrektora MPPP w Gnieźnie) opowiedzieli o dziedzictwie kulturowym Gniezna jako gniazda dynastii piastowskiej. Przedstawili także historię i stan badań archeologicznych na Górze Lecha.

O festiwalu:

Impreza wywodzi się wprost z inicjatywy „Miasto Trzech Kultur”, realizowanej od 2012 roku i skupionej na wielokulturowej przeszłości naszego miasta. Wydarzenie jest także okazją do podsumowania obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Szczegółowy program:

Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się już w czwartek, 17 listopada, spotkaniem poświęconym początkom państwa Piastów w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (godz. 17:00). Prelegenci poruszą stale z pewnością aktualny problem stołeczności wielkopolskich grodów oraz przedstawią aktualny stan badań Góry Lecha. W bibliotece klasztoru oo. Franciszkanów, o godz. 19:00 czeka nas z kolei wspomnienie trzech wybitnych Mistrzów Słowa związanych z Gnieznem: Anny Piskurz, Sławomira Kuczkowskiego oraz zmarłego w tym roku Tomasza Wincentego Rzepy.

W piątek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna odbędą się warsztaty dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta poświęcone gwarze gnieźnieńskiej (godz. 10:00). Wieczorem po raz kolejny spotkamy się w klasztornej bibliotece na spotkaniu z cyklu „Dziedziniec Historii”. Gościem i prelegentem będzie prof. Andrzej Szyjewski z Instytutu Religioznawstwa  Uniwersytetu Jagiellońskiego (godz. 18:00).

W sobotę w południe odbędzie się podsumowanie projektu edukacyjnego „Multi Ja” – realizowanego przez Martę Pacak w Miejskim Ośrodku Kultury i skupionego na wielokulturowym dziedzictwie naszego miasta. Po południu (godz. 16:00) spotkamy się z Marzeną Szczerkowską aby porozmawiać o tajnikach warsztatu konserwatora zabytków, oraz z dr. Karolem Górskim, który opowie o XIX-wiecznym Gnieźnie, obraz jakiego malują wspomnienia dwóch gnieźnieńskich braci: Isaaca i Philippa Bernsteinów. Tego dnia wieczorem nastąpi symboliczne zakończenie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski poprzez nasadzenie w centrum miasta pamiątkowych drzew. Dzień zakończy koncert zespołu „Berjozkele” prezentującego kołysanki i pieśni wieczorne w jidysz (godz. 20:00, sala widowiskowa MOK).

Ostatni dzień festiwalu otworzy spotkanie z Arturem Wardęckim (godz. 15:00), gnieźnianinem i poszukiwaczem skarbów, który nie tylko opowie o perspektywach nowych odkryć na terenie Gniezna, ale i zdradzi tajemnice tej trudnej profesji. O godzinie 17:00 spotkamy się z kinem Włodzimierza Haupe – urodzonego w Gnieźnie mistrza trudnej animacji kukiełkowej, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach w Europie. O tej barwnej postaci opowie Zbigniew Żmudzki, wieloletni dyrektor Studia SE-MA-FOR w Łodzi. Festiwal zakończy premierowy spektakl „Hans Fyrtelstein”, wyreżyserowany przez Łukasza Mucioka i poruszający temat wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta.

II Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna „Fyrtel” organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Gnieźnie.

Partnerzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

#fyrtel #Gniezno #historia #wykład