”Motanki kontra żołnierzyki ołowiane” - warsztaty dla dorosłych

Warsztaty z robienia motanek i żołnierzyków odbywały się symultanicznie na "WYSTAWIE ZABAWEK",  fot. MPPP w Gnieźnie

26 listopada o godz. 15.00 odbyły się w naszym Muzeum warsztaty z odlewania żołnierzyków ołowianych oraz robienia lalek - motanek. Każdy uczestnik miał szansę odlać kilka żołnierzyków dla siebie z kilkunastu różnych form, jak i stworzyć kilka lalek - do wyboru. Zajęcia skierowane były dla młodzieży i dorosłych.

Warsztaty z odlewania żołnierzyków poprowadził Łukasz Radziszewski - artysta i aktywista społeczny. Interesuje się różnymi formami zbiorowości, poszukiwaniem i wyodrębnianiem nowych lokalności. W swoich działaniach używa różnych środków wyrazu, w tym elementów swoich własnych kolekcji. Jego prace były prezentowane min. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Miejscu Projektów Zachęty, Galerii Arsenał w Białymstoku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje.

Warsztaty, które prowadzę umożliwiają kursantom odlanie własnego kompletu figurek żołnierzyków. Dla starszych uczestników jest to rodzaj sentymentalnej podróży w przeszłość i okazja, by wypełnić zapomniane marzenia z dzieciństwa.

Łukasz Radziszewski

Warsztaty z tworzenia motanek poprowadzi Aneta Grzegorzewska:

Wykonuję lalki wywodzące się z słowiańskiej kultury ludowej.

Warsztaty rozpoczęły się od wprowadzenia do historii trgo typu lalek, a następnie uczestniczki wykonały swoje zadanice (zadanica to po białorusku życzenie). Zadanice to lalki wspierające w realizacji marzeń. Lalki wykonywane są ręcznie, bez użycia igieł, ze skrawków materiału, tasiemek, koronek, koralików, tego co w danej chwili znajduje się pod ręką. Lalki nie posiadają rysów twarzy, bo wg. wierzeń wtedy zajęłyby się swoimi sprawami. Zadanica ma pomagać w spełnianiu marzeń i życzeń - można było zrobić lalkę samodzielnie dla siebie, lub z intencją dla innej osoby, można także wybrać jedną z tych, które przyciągają uwagę.

Warsztaty odbędą się w ramach wydarzeń towarzyszących "WYSTAWIE ZABAWEK".

fot. MPPP w Gnieźnie

#warsztaty #żołnierzyki #ołowiane #wystawa #zabawek