Nowa tapeta historyczna na listopad!

fot. Jerzy Andrzejewski

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na LISTOPAD wybraliśmy dwa ciekawe zabytki - pięknie zdobiony kafel oraz groźne narzędzie - topór .  Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Topór [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Topór katowski z XVII w. To groźne narzędzie jest świadectwem… rządów prawa. Magistrat nowożytnego Gniezna zatrudniał straż miejską i kata. Ten ostatni był dobrze opłacanym specjalistą. Nie wiemy, jak wiele razy użyto tego topora, by wymierzać sprawiedliwość po sądowym wyroku, ale bez wątpienia nie raz był w użyciu kata, na usługach władz miejskich Gniezna.

Do wyboru był jeszcze kafel piecowy z ok. 2 ćw. XVII w. - przedmiot ten znaleziono w Jankowie Dolnym. Jest to kafel, który wieńczył piec, a jego błysk zawdzięczamy pięknemu zielonemu szkliwu. W części centralnej widzimy uskrzydloną głowę dziecka z kręconymi włosami, tzw. putto. Twarz dziecka umiejscowiona jest w ozdobnej tarczy, a całość kafla uzupełnia fantazyjny ornament roślinny.

#tapeta #listopad #historia #topór