Finał projektu ”Twoja szkoła to niezła sztuka”

Na zdjęciu autorka projektu "Twoja szkoła to niezła sztuka" Kamila Kasprzak (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego) oraz Magda Robaszkiewicz (kierownik Działu Obslugi Wystaw i Edukacji),
fot. MPPP w Gnieźnie.

Od 7 września do 22 października 2016 r.  uczestniczyliśmy jako partnerzy w projekcie "Twoja szkoła to niezła sztuka", którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego. Wydarzenie to miało na celu popularyzację architektury gnieźnieńskiego modernizmu wśród młodzieży.

22 października o godzinie 16.00 zaprosiliśmy do naszego Muzeum na wystawę dotyczącą gnieźnieńskiego modernizmu, która jest wynikiem ponad miesiąca pracy licealistów i ich zaangażowania w tematykę. Na początek posłuchaliśmy dyskusji o perle gnieźnieńskiego modernizmu czyli budynku, w którym mieście się nasze Muzeum oraz I LO, ale też o samym mieście i jego modernistycznym dziedzictwie. W dyskusji udział wzięli: Grzegorz Piątek (krytyk architektury), pan Paweł Matkowski (Dyrektor I LO im. B. Chrobrego w Gnieźnie), a także Marta Karalus-Kuszczak (Pracownia edukacyjna MPPP w Gnieźnie), Kamila Kasprzak i Paweł Bartkowiak (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego) oraz licealiści.

Natomiast po rozmowie zobaczyliśmy co na temat tego okresu w architekturze sądzą uczniowie I LO. Obejrzeliśmy  ich wystawę o tytule "Szlak by ten modernizm", którą przygotowali na zakończenie projektu „Twoja szkoła to niezła sztuka”. Były to zdjęcia, instalacje, teksty i opowieści, ale przede wszystkim część historii naszego miasta przefiltrowana przez ich wrażliwość i refleksje. Instalację licealistów będzie można oglądać w holu głównym naszego Muzeum do 27 października, a później zostanie ona przeniesiona.

Poniżej prezentujemy fotorelację, która ukazuje cały proces powstawania instalacji licealistów. Brali oni udział w spacerach, które miały na celu ukazanie im problematyki gnieźnieńskiego modernizmu, a także w warsztatach, które ugruntowały zdobytą wcześniej wiedzę i przygotowywały do montażu wystawy.

Projekt Twoja szkoła to niezła sztuka został dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

Spacer modernistyczny, fot. Wiktoria Bennewitz
Praca nad wystawą, fot. MPPP w Gnieźnie