Otwarcie wystawy ”Chrzest 966. U źródeł Polski” na Litwie!

Dyrektor naszego Muzeum, dr Michał Bogacki, podczas otwarcia wystawy w Sofii, fot. Instytut Polski w Sofii

28 września w Ośrodku Kultury w Niemenczynie zastępca ambasadora RP na Litwie pani Maria Ślebioda otworzyła wystawę  "Chrzest 966. U źródeł Polski", której towarzyszył pokaz filmu w reż. Zdzisława Cozaca „Krzyż i korona". W swoim wystąpieniu pani Maria Ślebioda zwróciła uwagę na wyjątkowość roku 2016, który został ogłoszony Rokiem Miłosierdzia Bożego oraz na który przypada 1050. rocznica chrztu Polski, wizyta papieża Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży, które miały miejsce w Krakowie z lipcu tego roku. Przybliżywszy informację o filmie „Krzyż i Korona” oraz wystawie "Chrzest 966. U źródeł Polski", pani Maria Ślebioda zwróciła uwagę na historyczną wagę chrztu przyjętego przez Mieszka I, który nie tylko dał początek państwu polskiemu, ale i trwale wpisał je w zachodnią cywilizację.

Współorganizatorem projektu był Instytut Polski w Wilnie.

Wystawę można było oglądać do 2 października.

#Chrzest #wystawa #Mieszko #Litwa