Nowa tapeta historyczna na październik!

fot. MPPP w Gnieźnie

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na PAŹDZIERNIK wybraliśmy dwa ciekawe zabytki - zbiór nożyków oraz partyzanę.  Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będą:

Nożyki [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Przykład nożyków stołowych używanych podczas spożywania posiłków do rozdrabniania np. mięsiwa. Tego typu przedmioty w Polsce pojawiły się pod koniec XV w. natomiast ich upowszechnienie następuje w XVII wieku. Okazy, które prezentujemy pochodzą z XVI i pocz. XVII w. i były to nożyki osobiste, z którymi gość przychodził na różnego rodzaju posiłki np. do karczmy. Działo się tak dlatego, ponieważ organizatorzy różnych uczt nie zawsze podawali swym gościom sztućce, ponieważ często je „pożyczano” i nie zawsze oddawano. Nożyki te są pięknie wykonane z dobrej stali i wysokogatunkowego drewna (rękojeść), a na głowni nożyków widnieją znaki wytwórców-nożowników.

#nożyki #historia #tapeta #październik