Naród Sobie 90. Rocznica Powstania Wielkopolskiego

Wystawa czasowa | czas trwania: 19 grudnia 2008 – 15 lutego 2009

Celem wystawy upamiętniającej  90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 było przypomnienie wydarzeń, dzięki którym Ziemia Wielkopolska odzyskała niepodległość po 123 latach zaboru pruskiego.

Na wystawie pokazano ponad 200 eksponatów pochodzących ze zbiorów własnych oraz kolekcji innych muzeów, archiwów, bibliotek i kolekcjonerów prywatnych. Eksponaty dotyczące Powstania Wielkopolskiego zaprezentowane zostały w czterech segmentach. Wystawę otworzyła dokumentacja działalności Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz krótki pokaz multimedialny. Część druga wystawy przybliżyła Gniezno i jego mieszkańców w przededniu Powstania. Walki powstańcze na froncie północnym i udział w nich Gnieźnian przedstawiono w trzeciej części wystawy. Odzyskanie niepodległości i tradycje powstańcze pokazane zostały w ostatnim segmencie sali wystawowej.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego, Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego.

Kuratorki wystawy: Elżbieta Kowalska, dr Elżbieta Urbaniak