Nowa tapeta historyczna na wrzesień!

fot. MPPP w Gnieźnie

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na WRZESIEŃ wybraliśmy dwa zabytki niezwykłe zabytki - kufel ceramiczny oraz dzbanuszek fajansowy. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Kufel ceramiczny [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Ten dobrze zachowany kufel ceramiczny, datowany na XVII-XVIII wiek, zaopatrzony w charakterystyczne prostokątne ucho, znaleziony został na parceli przy ulicy Dąbrówki, a więc na dawnym przedmieściu Gniezna. Zwraca uwagę piękną, malowaną dekoracją, pokrytą szkliwem z motywem liści paproci i kwiatów tulipanów. Nawiązuje ona do zdobnictwa fajansów tureckich, w czym przejawiał się wpływ kultury Orientu na bogatą polską kulturę w okresie baroku.

#historia #kalendarz #pulpit #kufel