Kolejne spotkanie z cyklu ”OTWARTE WYKŁADY”

dr hab. Anna Jabłońska, fot. MPPP w Gnieźnie

Po wakacjach zaprosiliśmy Was na kolejne spotkanie z cyklu "OTWARTE WYKŁADY", który towarzyszy wystawie "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego". Wykład odbył się 29 września o godz. 17.00 na sali wystaw czasowych (w rotundzie).

Tym razem zaprosiliśmy dr hab. Annę Jabłońską z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która wygłosiła wykład pt. "Szkoła, szpital i muzyka, czyli Kościół w społeczeństwie staropolskim". Pani Anna Jabłońska interesuje się historią Kościoła w średniowieczu i nowożytności, historią kultury (w tym szeroko pojętą kulturą muzyczną) oraz historią społeczną. Podczas wykładu prelegentka nie mówiła o religijnych aspektach działalności Kościoła - skupiła się na jego funkcjach społecznych i edukacyjnych. Wykład dotyczył szkolnictwa oraz szpitali, prowadzonych przez instytucje kościelne w archidiecezji gnieźnieńskiej w okresie staropolskim, odkrywając mniej znaną stronę funkcjonowania Kościoła i życia społecznego w Polsce w okresie przedrozbiorowym.

Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym na wykładzie!

#wykład #966 #1050 #Chrzest #historia