KULTURA OSOBISTA – wystawa fotograficzna

Na zdjęciu: Tori Ferenc - fotografka z Gniezna

W październiku w holu głównym pokazaliśmy zdjęcia wyjątkowej mieszkanki Gniezna. Mimo swoich ogromnych sukcesów, jakie osiągnęła w dziedzinie fotografii, w Gnieźnie będzie miała wystawę po raz pierwszy. Wernisaż wystawy "Kultura osobista" odbył się 28 padziernika o godz. 17.00 Poznajcie autorkę tych osobistych zdjęć!

Torii Ferenc (ur. 1989 r.) – ukończyła II LO w Gnieźnie, studiowała filologię angielską, spec. południowoafrykańska. Przez wiele lat pracowała w Londynie przy różnych projektach fotograficznych. Jej zdjęcia publikowane były m.in. w: The Guardian (seria portretów ulicznych w Londynie),  Another Magazine (seria zdjęć ulicznych z Nowego Jorku), ATRIBUNE (fotografie z obozu uchodźców), It’s Nice That (portrety żydowskich dzieci świętujących purim), i-d oraz VICE (seria zdjęć gnieźnieńskich bmx’iarzy). Prezentowała swoje prace w Gallery On The Corner w Londynie.

Wystawę zaprezentowaliśmy w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki – to próba konfrontacji wykonanych przez Tori Ferenc portretów dzisiejszych mieszkańców Gniezna z archiwalnymi fotografiami gnieźnian z różnych okresów (ze zbiorów MPPP w Gnieźnie). W obu przypadkach na bohaterów fotografii spoglądamy z pewnego dystansu – wyznaczonego nie tylko upływem czasu (jak dzieje się to w przypadku dawnych zdjęć), ale również wynikającego z dostrzegalnych przemian miasta i stylu życia jego mieszkańców.

Szkicowe zestawienie archiwalnego zdjęcia (zbiory MPPPG) ze zdjęciem Tori Ferenc
Na zdjęciu po prawej stronie: Krzysiek Romanowski, młody trębacz z Gniezna, członek zespołu "Destruenci" (fot. Tori Ferenc)

Autorka "współczesnej" części wystawy mieszka od wielu lat w Londynie; powróciła na chwilę do swojego rodzinnego miasta i poczuła jego energię, przyglądając się bliżej gnieźnianom:

Kiedy byłam młodsza, wszystko poza granicami mojego miasta wydawało mi się ciekawsze i fajniejsze. Często czułam potrzebę wyrwania się stąd. Teraz, po paru latach emigracji, patrzę na Gniezno z zupełnie innej perspektywy.

Obiektyw swojego aparatu artystka skierowała na osoby związane z różnymi inicjatywami kulturalnymi i społecznymi realizowanymi na terenie miasta, są wśród nich m.in.: muzycy, fotografowie czy chociażby członkowie małej sceny BMX. Ich portretom towarzyszą zdjęcia dawnych mieszkańców Gniezna. To intrygujące zestawienie ma skłonić zwiedzających do poszukiwań odpowiedzi na dość ekscentryczne pytanie: o kulturę... osobistą.

Czym jest ona dla nas, a czym była dla naszych przodków? Co jest jej istotą? Jeśli chodzi w niej tylko o przestrzeganie określonych zasad i reguł, w  takim razie: kto je nam narzuca? Ferenc interesuje przede wszystkim wpływ zmieniającego się pojęcia kultury osobistej na dzisiejszy obraz miasta.

kurator wystawy: Magda Robaszkiewicz, Aleksandra Dudczak

wernisaż wystawy: 28 października (piątek), godz. 17.00

czas trwania wystawy: 28 października – 10 grudnia 2016 r.

#fotografia #Gniezno #historia #współczesność