MIECZE EUROPY

fot. materiały autora wystawy

Skąd wziął się miecz? Jak wykuwa się miecz damasceński? Czy miecze miały imiona? Czym walczyli Celtowie a czym Rzymianie? Jak pasowano rycerzy? Czym walczym Roland? Czym jest miecz pierścieniowy? Jak wygląda miecz barbarzyńców a jak wikingów? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?

Odpowiedzi na te pytania znalazły się  wystawie czasowej, którą zorganizwoaliśmy razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Ekspozycję można było oglądać w holu głównym naszego Muzeum od 9 lipca - 28 sierpnia 2016 r. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się się 9 lipca (sobota) o godz. 12.00.

Wystawa „MIECZE EUROPY” to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna forma oraz przemyślana i zwięzła oprawa - oto główne walory tej ekspozycji.

Autorem wystawy jest Igor Górewicz - autor wystaw edukacyjnych, wydawca, producent, muzyk, konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk (brał udział w niemal dwudziestu produkcjach filmowych). Miecze fascynowały go od dzieciństwa - jest to więc wystawa stworzona przez pasjonata, który swoje zamiłowanie do mieczy przekuł w zawód.

Z mieczem wkroczyłem w pełnoletność, gdy zgodnie z najgorętszym życzeniem na osiemnaste urodziny otrzymałem od rodziców pierwszą kopię średniowiecznego miecza. Od tego momentu miecze towarzyszą mi w życiu (...). W 1998 roku zająłem się odtwórstwem historycznym, tworząc Drużynę Grody Trzygłowa, wraz z którą mieczem zacząłem walczyć. Niebawem przekułem pasję w zawód, a wykonując go pokonałem setki tysięcy kilometrów, stoczyłem setki pojedynków i bitew, krzyżowałem miecze w całęj Europie, USA, Kanadzie i na Islandii.

Wystawa „MIECZE EUROPY” przedstawia:

• ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia,
  • znaczenie symboliczne i rytuały związane z mieczem,
  • przybliża sylwetki najsławniejszych mieczy w historii,
  • pokazuje proces i etapy powstawania głowni damascenizowanej.

Wystawa „MIECZE EUROPY” to:

• wybór ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali,
  • bogate opisy oraz tablice tematyczne,
  • 2 filmy edukacyjne
  • instalacje przestrzenne („Węzeł Gordyjski”, „Ekskalibur”, „Miecze Gruwnaldzkie”),
  • eksponaty uzupełniające (miecze, pancerze, tarcze),

Filmy edukacyjne zostały wyprodukowane specjalnie na potrzebę wystawy. Ukazują scenki kostiumowo-historyczne, zapis procesu wykuwania miecza w kuźni, czy wywiady ze najwyższej klasy specjalistami.

_______________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 09.07. - 28.08.2016

Organizatorzy wystawy: Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Kurator wystawy: Igor Górewicz