Otworzyliśmy wystawę ”Miecze Europy”

fot. MPPPG

Skąd wziął się miecz? Czy miecze miały imiona? Czym walczył Roland? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszeliśmy 9 lipca 2016 r. podczas oprowadzania towarzyszącemu otwarciu wystawy "MIECZE EUROPY". Ekspozycję otworzył dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPPG), Dariusz Pilak (Dyrektor MOK), Piotr Wiśniewski (Pełnomocnik Prezydenta ds. kultury) oraz Igor Górewicz (autor wystawy).

Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej Koronacji Królewskiej i obchodom 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawa jest dofinansowana ze środków Miasta Gniezna.

Na otwarciu zjawiło się dużo Gości, którzy z zainteresowanie słuchali Igora Górewicza oraz dra Michała Bogackiego, oprowadzających po wystawie przez prawie 2 godziny. Mimo tak długiego czasu zwiedzania wystawy, prowadzący do końca zaskakiwali swoich odbiorców nawiązaniami, np. do popkultury. Mogliśmy dowiedzieć się, jak miecz jest pokazywany w wielu filmach i co "Gwiezdne Wojny" mają wspólnego z Cesarstwem Rzymskim. Przekonaliśmy się o tym, że opowiadanie historii miecza, to tak naprawdę współczesna narracja o Europie. Tym samym tytuł ekspozycji zyskał nowego znaczenia - na wystawie nie ma tylko chronologicznie rozłożonych w gablotach mieczy - to próba opowiedzenia historii dużo większej, ukazanie linii rozwojowej miecza. To dlatego sam autor wystawy tak długo pracował nad wystawą:

To jest pomysł, który nosiłem dekadę w sobie. Nie miałem możliwości zrealizowania tej idei ze względu na skalę zakupów. Jako drobny przedsiębiorca napisałem projekt unijny do zachodnio-pomorskiego Programu Regionalnego i uzyskałem dofinansowanie, ale nie na działania kulturalne tylko właśnie na rozwój przedsiębiorstwa. Moja działalność polega na popularyzacji historii. Co ciekawe, w tym rozdaniu finansowym dostałem, w konkursie, uzyskałem największą liczbę punktów za projekt. Wygrałem więc z maszynami super-nowoczesnymi za miliony złotych - miecz zwyciężył!

Igor Górewicz - autor wystawy

Autorem wystawy jest Igor Górewicz - autor wystaw edukacyjnych, wydawca, producent, muzyk, konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk (brał udział w niemal dwudziestu produkcjach filmowych). Miecze fascynowały go od dzieciństwa - jest to więc wystawa stworzona przez pasjonata, który swoje zamiłowanie do mieczy przekuł w zawód.

Wystawa „MIECZE EUROPY” to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna forma oraz przemyślana zwięzła oprawa- oto główne walory tej ekspozycji.

Miałem wybrane typy mieczy, które należy pokazać. Jednak gdy przyszło do pisania projektu - wtedy zaczęło się przygotowanie. Cały 2011 rok poświęciłem tej wystawie. To nie jest przypadkowa kolekcja, którą zbierałem przez lata. To konkretny scenariusz i projekt, który wymagał kontaktów z wieloma krajami. Okazuje się, że miecz wykonany z brązu można wykonać wyłącznie w Anglii, bo tam jest jedyny specjalista, a na pewno najlepszy "spec" w tej dziedzinie.

Igor Górewicz - autor wystawy

Zachęcamy, by sprawdzić pozostałe wydarzenia organizowane w ramach Koronacji Królewskiej TUTAJ

Zobacz film zapowiadający wystawę oraz fotorelację z otwarcia:

Od lewej: Jerzy Andrzejewski (fotograf), dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPPG), Dariusz Pilak (Dyrektor MOK-u w Gnieźnie), Igor Górewicz (autor wystawy)
Piotr Wiśniewski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gniezna ds. Kultury
Magda Robaszkiewicz - Kierownik Działu Obsługi Wystaw i Edukacji
dr Michał Bogacki i młodzi entuzjaści mieczy
Igor Górewicz oraz dr Michał Bogacki podczas oprowadzania po wystawie
Dariusz Pilak (Dyrektor MOK-u w Gnieźnie), dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPPG)
Dariusz Pilak (Dyrektor MOK-u w Gnieźnie)
Dariusz Pilak (Dyrektor MOK-u w Gnieźnie), dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPPG)
Igor Górewicz (autor wystawy), Dariusz Pilak (Dyrektor MOK-u w Gnieźnie), dr Michał Bogacki (Dyrektor MPPPG)