Nowa tapeta historyczna na czerwiec!

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na CZERWIEC wybraliśmy dwa zabytki archeologiczne - nożyce oraz sierp. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będą:

Nożyce [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Widoczne na zdjęciu poniżej nożyce z około XII wieku – to proste narzędzie tnące, wykonane z jednego żelaznego pręta, odpowiednio zagiętego w kabłąk (stąd określa się je nożycami kabłąkowymi), rozklepanego na końcach w powierzchnie tnące. Wiemy, że na pewno służyły do pozyskiwania owczej wełny, którą jeszcze we wczesnym średniowieczu rwano rękoma, ale coraz powszechniej pozyskiwano w wyniku strzyżenia owiec nożycami. Nożyce mogły jednak służyć także jako jeden z przyborów toaletowych, służący do... przystrzygania przez mężczyzn brody!

Drugim zabytkiem do wyboru był SIERP

Sierp to prastare narzędzie, służące do żęcia zboża w trakcie żniw. Prezentowany sierp żelazny datowany jest na około XIII-XIV wiek. Posiada ostrze najpierw zgięte kolankowato i następnie łukowato wyprofilowane oraz trzpień, który pierwotnie wbity był w drewnianą rękojeść. W średniowieczu często spotykamy się z sierpami posiadającymi ostrze kolankowato wygięte, z szerokiej taśmy żelaznej, zgrubiałej wzdłuż drugiego boku (tzw. tylec). Sierpy używane jeszcze do niedawna, na wsiach, podczas pracy w polu - posiadały z reguły ostrze łukowate, często ząbkowane. Ta ostania cecha nie jest obca okazom średniowiecznym. Z wykopalisk znamy także luksusowe okazy sierpów, tzw. kosery, w oprawach z poroża, zazwyczaj zdobionych (okaz z Gniezna był już prezentowany), są one jednak dużą rzadkością.

#tapeta #czerwiec #historia #zabytek