Nowa tapeta historyczna na maj!

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na MAJ wybraliśmy dwa zabytki, oba związane prawdopodobnie ze Skandynawią - arabską monetę i krążek z poroża. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Arabska moneta [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Arabska srebrna moneta zwana dirhamem, będąca odpowiednikiem denarów wybijanych w Europie. Analiza napisów wykazała, że była ona emitowana przez Buwajhidów – dynastię pochodzenia perskiego, rządzącą w zachodnim Iranie i Iraku. Czas emisji określono na 2 połowę X w., a więc okres panowania u nas Mieszka I. Moneta została znaleziona na terenie Gniezna, poświadczając pośrednio znaczenie grodu gnieźnieńskiego w handlu dalekosiężnym, w tamtym okresie.

Płaski krążek z poroża (XI-XII)

Zachował się w całości. Dekoracja wykonana została za pomocą jednego elementu zdobniczego, mianowicie w całości złożona jest z „oczek” (wykonanych cyrklem kółek). Krążek ten pełnił najprawdopodobniej funkcję pionka do rozpowszechnionej we wczesnym średniowieczu gry, zbliżonej do warcabów. Być może wykorzystywano go do gier w typie skandynawskim, w których pionki były pionowo przewiercane. Otwór po środku mógł pełnić funkcję zabezpieczającą lokalizację pionka, ponieważ uważa się, że wikingowie grali w takie gry na na okrętach podczas swoich wędrówek.

#tapeta #maj #historia #zabytek