Niezwykły zabytek - po raz pierwszy w Polsce!

Minęło tysiąc lat od kiedy Kodeks Matyldy był w Polsce. Niektórzy badacze uważają nawet, że tego cennego zabytku nigdy w naszym kraju nie było. Jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa okazja, by zobaczyć kodeks, tak ściśle związany z początkami państwa polskiego. Zapraszamy Was na naszą wystawę "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna", w której centrum znajduje się Ordo Romanus - księga liturgiczna, którą Matylda przekazała w XI wieku Mieszkowi II.

Odwiedzając wystawę możecie skorzystać z biletu jubileuszowego - poznaj szczegóły promocji TUTAJ.

Kodeks Matyldy to księga liturgiczna zapisana w języku łacińskim, która ukazuje porządek liturgiczny. Sam zabytek pochodzi z XI wieku, a według informacji źródłowych tę księgę szwabska księżna Matylda przekazała w latach 20. XI wieku Mieszkowi II. Mimo to, nie wiadomo czy on dojechał kiedykolwiek do Polski, gdyż król miał go otrzymać przebywając w Niemczech. Z całą stanowczością możemy jednak powiedzieć, że od przeszło tysiąca lat ten zabytek jest pokazywany w gnieźnieńskim muzeum. Jest to rzecz niezwykle cenna i trzeba tu nadmienić, że jest to pierwszy znany zabytek piśmienniczy, związany bezpośrednio z dziejami państwa polskiego - przyznał dr Michał Bogacki, dyrektor MPPP. Przy odbiorze zabytku obecny był także dr Tomasz Janiak, kustosz wystawy.

dr Michał Bogacki dla gniezno24.com

Więcej o Kodeksie Matyldy możecie przeczytać klikając w linki poniżej:

Polskie Radio

gniezno24.com