Poznaj gnieźnieńskie historie!

Kiedy na wykładzie dr Elżbiety Urbaniak o drukarniach i księgarniach gnieźnieńskich uczestnicy dopytywali  o historię Jana Bernarda Langego, wraz z Instytutem Kultury Europejskiej zrozumieliśmy, że to postać, która potrzebuje osobnego spotkania. Miło nam poinformować, że kolejne spotkanie z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne, którego tematem będzie Jan Bernard Lange - gnieźnieński drukarz i wydawca, poprowadzi dr Elżbieta Urbaniak.

Zajęcia odbędą się 30 marca (środa) o godz. 17.00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej, przy ul. Mieszka I 27.

Idea

Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ich celem jest popularyzacja historii różnych miejsc, postaci czy całych procesów historycznych związanych z Gnieznem oraz jego okolicami. Inicjatorem tego działania jest prof. dr hab. Janusz Karwat z Zakładu Studiów Gnieźnieńskich IKE UAM. Razem z dr. hab. Leszkiem Wetesko z tego samego Zakładu, a wcześniej długoletnim pracownikiem i wicedyrektorem gnieźnieńskiego Muzeum, sprawują oni nadzór merytoryczny nad przedsięwzięciem.

Konwersatoria różnić się będą zasadniczo od różnorodnych tematycznych cyklów wykładów, tak popularnych obecnie. Przede wszystkim odbywać się będą w miejscach bezpośrednio związanych z tematyką każdych kolejnych zajęć. Nie będą one klasycznymi wykładami, a przestrzenią do szerszej dyskusji dotyczącej prezentowanej tematyki – tak jak ma to miejsce podczas prawdziwych akademickich konwersatoriów. Zajęcia prowadzone będą zarówno przez naukowców, jak i przez pasjonatów interesujących się daną problematyką. Kolejne spotkania odbywać się spotkanie będą co miesiąc.

#konwersatoria #Gniezno #historia #UAM