Miesiąc z Muzeum!

M. Derengowski, „Pejzaż” (fragment obrazu)

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków państwa polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na KWIECIEŃ wybraliśmy ze swoich zbiorów dwa niezwykle energetyczne i wiosenne obrazy Marcelego Derengowskiego, artysty i pedagoga urodzonego w 1930 roku w Gnieźnie i związanego z miastem. Autor tych prac przez wiele lat uczył plastyki w szkołach średnich w Gnieźnie, udzielał się w pracy z młodzieżą, zainicjował powstanie i do 1998 roku był kierownikiem Klubu Plastyka Amatora w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Nie zaniedbywał przy tym własnej twórczości, maluje do dziś. Prezentowane obrazy – akryle na płótnie: „Pejzaż” z 2006 roku i „Przystań” z 2007 roku – są reminiscencjami wrażeń wywołanych spotkaniami z naturą. To zarazem cieszące oko przykłady „abstrakcji figuratywnej” – jak swoje malarstwo po roku 2000 określa sam twórca.

Na każdy z tych dzieł można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Obraz „Przystań” | autor: Marcel Derengowski [tapeta na pulpit - pobierz plik]

#muzeum #gniezno #sztuka #kalendarz