Otwieramy wystawę w Białymstoku!

fot. MPPP w Gnieźnie

"Chrzest 966. U źródeł Polski" to wystawa mobilna wzbogacona o elementy multimedialne oraz działania towarzyszące z zakresu edukacji.  Chcemy przedstawić przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Wystawa ukazuje najważniejsze dyskutowane w literaturze zagadnienia i zachęca do dalszych poszukiwań w tym obszarze. Po raz pierwszy wystawa zostanie pokazana w Muzeum Podlaskim w Białymstoku już 19 kwietnia!

Ekspozycja składa się  z dwóch elementów - plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikacja zawiera komponent audio, który umożliwi zapoznanie się z tematyką wystawy osobom z dysfunkcjami narządów wzroku. Aplikację będzie można bezpłatnie pobrać na smartfona lub skorzystać z udostępnionych tabletów.

Wystawa stworzona została przez pracowników naszego Muzeum oraz uczniów, wolontariuszy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Udział licealistów w projektowaniu wystawy ma za zadanie uaktualnić perspektywę w jakiej prezentowane są złożone i niejasne kwestie związane z chrztem Mieszka oraz uczynić je przystępniejszymi dla młodych odbiorców. Na planszach tworzących wystawę znajdują się pytania, które zadawaliśmy sobie wraz z licealistami podczas współtworzenia wystawy (dlaczego? gdzie? kiedy? jak?).

Licealiści, po zajęciach z emisji głosu pod kierunkiem Michaliny Rodak (aktorki Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie) wzięli także udział w przygotowaniu nagrania, mającego wspomóc odbiór treści prezentowanych na wystawie osobom niewidzącym.

Projekt „Chrzest 966. U źródeł Polski” wspomagają uznani mediewiści związani z poznańskim środowiskiem naukowym. Powstała w ramach projektu wystawa „Chrzest 966: U źródeł Polski” prezentowana będzie na terenie kraju i poza jego granicami. W sposób szczególny uwzględnione zostaną obszary Polski, gdzie trudno o muzea związane z dziedzictwem pierwszych Piastów, m.in. Podlasie.

kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki, Adam Bąkowski, Łukasz Kaczmarek,
projekty graficzne: Jarosław Gryguć

Gdzie wystawa zostania pokazana?

Wystawa będzie prezentowana w pięciu miejscach na terenie województwa podlaskiego:

1. Prezentacja wystawy w Muzeum Podlaskim w Białymstoku - od 19 kwietnia do 4 maja

2. Prezentacja wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie od 5 maja do 16 maja

3. Prezentacja wystawy w Hajnowskim Domu Kultury od 17 maja do 30 maja

4. Prezentacja wystawy w Ośrodku Kultury w Sejnach od 31 maja do 13 czerwca

5. Prezentacja wystawy w Sokólskim Ośrodku Kultury od 14 czerwca do 27 czerwca

Projekt dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Chrzest966

patronat medialny:

partnerzy:

Zobacz film z przygotowań do wystawy

#wystawa #chrzest #bialystok #gniezno