Luty z Muzeum!

Specjalnie z myślą o pasjonatach historii, archeologii, sztuki, początków Państwa Polskiego oraz historii Gniezna rozpoczęliśmy akcję "Miesiąc z Muzeum". Dzięki tej inicjatywie co miesiąc inny eksponat może stać się tapetą pulpitu w Twoim komputerze! Wyboru eksponatu dokonują użytkownicy na portalu Facebook. Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na LUTY wybraliśmy ze swoich zbiorów dwa wyjątkowe zabytki, a na każdy z nich można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

Grzebień kościany [tapeta na pulpit - pobierz plik]

Wykonany z jednego kawałka kości, prawdopodobnie żebra dużego zwierzęcia (być może krowy). Grzebień ten stanowił element wyposażenia grobowego zmarłej osoby. Jego powierzchnia zdobiona jest poziomymi liniami, trójkątami, dołkami i kółkami, wykonanymi małym cyrklem. Nie wiadomo czy zabytki tego typu były funkcjonalne i służyły do rozczesywania włosów, czy też stanowiły element ozdoby noszony w tamtych czasach. Tego typu grzebieni używano w II i początkach III w. n.e.

Drugim zabytkiem do wyboru była ostroga wykonana z brązu, którą datować można na II i III w. n.e, która zebrała jednak mniej głosów w naszej ankiecie. W porównaniu do ostróg wczesnośredniowiecznych jest ona zaskakująco mała, a jej cechą szczególną jest stożkowaty bodziec z pierścieniem u nasady. Niestety grób,prawdopodobnie jeźdźca, w którym odkryto ostrogę, został zniszczony i być może obrabowany w czasach historycznych.

#kalendarz #archeologia #muzeum #historia