Konferencja naukowa „Słowianie połabscy”

fot. MPPPG

Jednym z wydarzeń inspirowanych wystawą pt. „Słowianie połabscy” jest międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się w naszym Muzeum 25 i 26 października 2019 r.

Tematyka dotycząca Słowian połabskich jest mało reprezentowana w polskiej historiografii, przez co mało znana polskiemu środowisku naukowemu. Tymczasem w nauce niemieckiej jest to jedno z bardziej eksploatowanych zagadnień z zakresu wczesnego średniowiecza. Przyczyny tego są oczywiste. Jednak szersza analiza problematyki Połabia z punktu widzenia relacji z ziemiami na wschód od Odry może mieć istotne znaczenie dla rozwoju stanu badań nad okresem plemiennym w Polsce i początkami państwa polskiego.

Celem konferencji jest wskazanie najważniejszych problemów badawczych dotyczących Słowian połabskich oraz ukazanie wielości interpretacji i postaw naukowych z nią związanych. W konferencji wezmą udział zarówno badacze niemieccy, jak i polscy, nieliczni zajmujący się tą problematyką.

Konferencja ma charakter otwarty, zachęcamy do uczestnictwa.

--- PROGRAM ---

KONFERENCJA „SŁOWIANIE POŁABSCY” (POLABEN KONFERENZ), Gniezno, 25-26.10.2019

25.10.2019

11:00-11:30