Dzień Wolnej Sztuki

fot. MPPP w Gnieźnie

27 kwietnia 2019 roku, godz. 12:00

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
wystawa: „Piastów malowane dzieje”
wstęp wolny

W sobotę, 27 kwietnia, w samo południe zapraszamy do „wolnego” zwiedzania. Założenie jest proste: w ciągu godziny przyglądamy się pięciu wybranym obrazom i POWOLI je oglądamy.

Zadaniem uczestników akcji jest zastanowić się, co dokładnie widzą. Jakie emocje wywołują w Nich oglądane eksponaty. Posłuchanie, co do Nich mówią.

Przy wskazanych dziełach czekać będzie pracownik merytoryczny Muzeum, który pomoże w „wolnym” oglądaniu. Spróbuje pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widać lub warto dostrzec. Po godzinie porozmawiamy o wrażeniach i refleksjach.

W trakcie tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki w MPPP w Gnieźnie zaprosimy do wolnego oglądania pięciu obrazów z wystawy „Piastów malowane dzieje”. Cztery z nich to nasz wybór, piąty obraz wskażą zwiedzający:

1. Józef Peszka, Mieczysław I podczas świętego obrzędu postrzyżyn odzyskuje wzrok, około 1810 r., olej na płótnie, 261×335 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
2. Leopold Loeffler, Portret Kazimierza Wielkiego, 1864 r., olej na płótnie, 251×157 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
3. Witold Pruszkowski, Piast (Ofiarowanie korony Piastowi), ok. 1872–1875 r., olej na płótnie, 260×392 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
4. Wojciech Gerson, Powrót jeńców polskich z litewskiej niewoli (Wiano królewny), 1894 r., olej na płótnie, 325×630 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
5. ? (do wyboru zwiedzających)

Prowadzący: Dariusz Stryniak (Dział naukowy MPPP w Gnieźnie)
Koordynator: Anna Lubczyńska (Pracownia edukacyjna MPPP w Gnieźnie)

Celem Dnia Wolnej Sztuki jest pokazanie, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Postaramy się przekonać, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy samodzielnie odkryć. Wystarczy w skupieniu się w niego wsłuchać. Muzea mają inspirować, a nie zniechęcać.

Więcej o akcji Dzień Wolnej Sztuki ►czytaj (dzienwolnejsztuki.pl)

#DzienWolnejSztuki #malarstwo #historia